PROGRAM PROFILAKTYKI UPADKÓW PACJENTÓW

W ŚRODOWISKU DOMOWYM

SZANOWNI PACJENCI

Z uwagi na Państwa bezpieczeństwo, a także ze względu na aktualny stan zdrowia, ograniczoną zdolność poruszania, zaburzenia równowagi lub inne czynniki, które sprzyjają upadkom, prosimy po wypisaniu do domu o podejmowanie indywidualnych środków zapobiegawczych oraz stosowanie się do niżej wymienionych zaleceń :

I. DBAŁOŚĆ O LECZENIE CHORÓB OSTRYCH I PRZEWLEKŁYCH

    1. Stosowanie się ściśle do zaleceń lekarza, pielęgniarki, rehabilitanta, dietetyka :
    leki należy przyjmować w zaleconej przez lekarza dawce, o odpowiedniej porze i z odpowiednią częstotliwością. ZAKAZANE – stosowanie leków uspokajających i nasennych oraz leków bez recepty bez wiedzy lekarza.
    2. Kontakt z lekarzem w każdym przypadku wystąpienia niepokojących objawów.
    Uwaga : należy zadbać o dogodny dostęp do telefonu!!!

II. PRZESTRZEGANIE PODSTAWOWYCH ZASAD BEZPIECZEŃSTWA

    1. Dobór odpowiedniego obuwia – obuwie lekkie, łatwe do założenia, stabilne, obejmujące całą stopę, najlepiej z zapięciem w kostce, antypoślizgowe, uwzględniające ewentualne zniekształcenia stopy. Może być zapinane na rzepy. NIEWSKAZANE – klapki, pantofle wsuwane oraz na podwyższonym obcasie.

    2. Dobór odzieży – niekrępująca ruchów ciała, uszyta z przewiewnego materiału. ZALECANE – spodenki z protektorem bioder (tzw. ochraniacze na biodra amortyzujące upadek).
    3. Postępowanie przy zaburzeniach wzroku, słuchu – okulary dostosowane do wady wzroku, dopasowane oprawki, szkła zawsze czyste; sprawny aparat słuchowy.
    4. Stosowane asekuracyjnie sprzętu ortopedycznego – sprzęt pomocniczy sprawny, dostosowany do wzrostu (laski, kule, trójnogi, balkoniki), wózki inwalidzkie o sprawnych hamulcach, z wygodnym oparciem.
    WSKAZANE – w każdym przypadku przesiadania się z wózka na łóżko i odwrotnie, wstawania, siadania – sprawdzenie, czy wózek jest zablokowany.
    5. Zachowanie zasad bezpieczeństwa przy wykonywaniu prostych czynności higienicznych – unikanie śliskich nawierzchni, stawanie w trakcie i po kąpieli na matach antypoślizgowych, korzystanie z uchwytów, barierek. ZAKAZANE – mycie włosów, nóg w umywalkach.
    6. Zachowanie zasad bezpieczeństwa w przypadku hipotonii ortostatycznej – przed wstaniem z łóżka należy wykonać kilka ruchów zgięcia i prostowania stóp, bardzo powoli usiąść, a następnie podnieść się do pozycji stojącej mając w zasięgu ręki stabilny przedmiot mogący służyć do podparcia, np. szafkę nocną, oparcie krzesła, laskę. NALEŻY UNIKAĆ – nagłych ruchów, zwrotów, skrętów głową, szczególnie odchylania głowy ku tyłowi, gwałtownego schylania się po przedmioty położone zbyt nisko, gwałtownego sięgania po przedmioty położone zbyt wysoko.
    ZAKAZANE – poruszanie się po mokrej, świeżo pastowanej powierzchni.

III. ELIMINACJA ZAGROŻEŃ ŚRODOWISKOWYCH

    1. Podłogi i schody – WSKAZANE zlikwidowanie progów, dywaników (dywany i chodniki ślizgają się, ranty i frędzle są często podniesione) lub stosowanie listw i środków mocujących, schowanie wystających, stwarzających niebezpieczeństwo upadku przedmiotów, przewodów, mebli; stosowanie środków do pielęgnacji podłóg tylko antypoślizgowych; zamontowanie poręczy przy schodach; oświetlenie schodów.

    2. Oświetlenie – nie rażące oświetlenie wszystkich pomieszczeń, umieszczenie wyłączników przy wejściu do pomieszczeń (NIE ŻAŁOWAĆ ELEKTRYCZNOŚCI – UPADKI WIĘCEJ KOSZTUJĄ!!!).

    3. Meble i sprzęty – WSKAZANE dostosowanie wysokości mebli do Państwa wzrostu – ostre kanty mebli i kaloryferów mogą spowodować urazy; w przypadku „zagraconych” pomieszczeń, przestawienie mebli celem udrożnienia przejść we wszystkich pomieszczeniach; zlikwidowanie głębokich, zapadających się foteli na rzecz wysokich, stabilnych krzeseł z poręczami; przy wspinaniu się na wysokie meble używanie stabilnych drabinek domowych; nie stawianie na palcach stóp przy staniu na drabinie lub podeście; nie używanie mokrych podestów.

    4. Łazienka i toaleta – należy zwrócić uwagę na pewne wchodzenie do wanny lub pod prysznic; WSKAZANE zamontowanie mat antypoślizgowych w wannie i brodziku, pod prysznicem umieszczenie stołeczka; zamontowanie uchwytów i poręczy przy sedesie; siedzisko toalety powinno mieć odpowiednią wysokość; należy podwyższyć sedes lub założyć podkładki na toaletę; w przypadku chodzenia do toalety nocą, pozostawić oświetlenie na noc w łazience (chociażby punktowe).

IV. AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA

Rodzaj ćwiczeń, ich natężenie i czas trwania muszą być dobrane indywidualnie do stanu zdrowia, rodzaju chorób współistniejących, ich zaawansowania oraz kondycji fizycznej.

UWAGA : ćwiczenia fizyczne należy wykonywać w asyście osoby trzeciej i/lub z asekuracją sprzętu domowego (oparcia krzesła, ram łóżka) lub ortopedycznego.

    ZALECANE :

      1.ćwiczenia oddechowe
      2.codzienne spacery
      3.ćwiczenia równowagi (w pozycji stojącej), zwiększające siłę mięśniową i koordynację ruchów:
      – ćwiczenia stania na jednej nodze,

      – ćwiczenia wyższego unoszenia kończyn (naprzemiennie),

      – ćwiczenia stawiania stóp jedna za drugą, chodzenia na palcach i piętach,

      – ćwiczenia zginania kolan,

      – ćwiczenia skrętów ciała w pozycji stojącej,

      – ćwiczenia schylania się ze zgięciem nóg w stawach kolanowych i utrzymaniem prostych pleców.

Skontaktuj się z nami!

Szpital Barlinek sp. z o.o.

ul. Szpitalna 10, 74-320 Barlinek

centrala : tel. 95/74 61 810, tel. 95/74 62 963

sekretariat / fax : 95/74 62 502

sekretariat@szpitalbarlinek.pl

KONTO BANKOWE GBS BANK w Barlinku: 23 8355 0009 0000 0592 2000 0002