W ŚRODOWISKU DOMOWYM
SZANOWNI PACJENCI
Z uwagi na Państwa bezpieczeństwo, a także ze względu na aktualny stan zdrowia, ograniczoną zdolność poruszania, zaburzenia równowagi lub inne czynniki, które sprzyjają upadkom, prosimy po wypisaniu do domu o podejmowanie indywidualnych środków zapobiegawczych oraz stosowanie się do niżej wymienionych zaleceń :
I. DBAŁOŚĆ O LECZENIE CHORÓB OSTRYCH I PRZEWLEKŁYCH
II. PRZESTRZEGANIE PODSTAWOWYCH ZASAD BEZPIECZEŃSTWA
III. ELIMINACJA ZAGROŻEŃ ŚRODOWISKOWYCH
2. Oświetlenie – nie rażące oświetlenie wszystkich pomieszczeń, umieszczenie wyłączników przy wejściu do pomieszczeń (NIE ŻAŁOWAĆ ELEKTRYCZNOŚCI – UPADKI WIĘCEJ KOSZTUJĄ!!!).
3. Meble i sprzęty – WSKAZANE dostosowanie wysokości mebli do Państwa wzrostu – ostre kanty mebli i kaloryferów mogą spowodować urazy; w przypadku „zagraconych” pomieszczeń, przestawienie mebli celem udrożnienia przejść we wszystkich pomieszczeniach; zlikwidowanie głębokich, zapadających się foteli na rzecz wysokich, stabilnych krzeseł z poręczami; przy wspinaniu się na wysokie meble używanie stabilnych drabinek domowych; nie stawianie na palcach stóp przy staniu na drabinie lub podeście; nie używanie mokrych podestów.
4. Łazienka i toaleta – należy zwrócić uwagę na pewne wchodzenie do wanny lub pod prysznic; WSKAZANE zamontowanie mat antypoślizgowych w wannie i brodziku, pod prysznicem umieszczenie stołeczka; zamontowanie uchwytów i poręczy przy sedesie; siedzisko toalety powinno mieć odpowiednią wysokość; należy podwyższyć sedes lub założyć podkładki na toaletę; w przypadku chodzenia do toalety nocą, pozostawić oświetlenie na noc w łazience (chociażby punktowe).
IV. AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA
Rodzaj ćwiczeń, ich natężenie i czas trwania muszą być dobrane indywidualnie do stanu zdrowia, rodzaju chorób współistniejących, ich zaawansowania oraz kondycji fizycznej.
UWAGA : ćwiczenia fizyczne należy wykonywać w asyście osoby trzeciej i/lub z asekuracją sprzętu domowego (oparcia krzesła, ram łóżka) lub ortopedycznego.
– ćwiczenia wyższego unoszenia kończyn (naprzemiennie),
– ćwiczenia stawiania stóp jedna za drugą, chodzenia na palcach i piętach,
– ćwiczenia zginania kolan,
– ćwiczenia skrętów ciała w pozycji stojącej,
– ćwiczenia schylania się ze zgięciem nóg w stawach kolanowych i utrzymaniem prostych pleców.
Szpital Barlinek sp. z o.o.
ul. Szpitalna 10, 74-320 Barlinek
centrala : tel. 95/74 61 810, tel. 95/74 62 963
sekretariat / fax : 95/74 62 502
sekretariat@szpitalbarlinek.pl
KONTO BANKOWE GBS BANK w Barlinku: 23 8355 0009 0000 0592 2000 0002