Pracownia Endoskopii


jest czynna

poniedziałek – sobota

do godz.13.00 – pacjenci szpitalni, poradni specjalistycznych, przypadki nagłe

REJESTRACJA

osobista lub telefoniczna

w CENTRALNEJ REJESTRACJI

Lekarze

lek. med. – Przemysław Dunowski – specjalista gastroenterolog

lek. med. Lidia Kędzierska – specjalista gastroenterolog

Pracownia Endoskopii wykonuje endoskopowe badania diagnostyczne przewodu pokarmowego na rzecz pacjentów oddziałów szpitalnych, poradni specjalistycznych, na zlecenie innych podmiotów:

 • badania endoskopowe diagnostyczne – gastroskopia i kolonoskopia,
 • interwencyjne zabiegi endoskopowe górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego,
 • pobieranie wycinków do badań histopatologicznych oraz do badań na obecność Helicobacter Pylori.

  Pracownia Endoskopii działa w ramach umowy z NFZ.

  Uwaga! Nie ma możliwości wykonania badania bez skierowania.

  JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADANIA

  GASTROSKOPIA

  Gastroskopia jest najskuteczniejszą metodą diagnostyczną dla oceny przełyku, żołądka i dwunastnicy z jednoczesną możliwością pobrania wycinków. Przed rozpoczęciem badania gardło zostanie spryskane sprayem znieczulającym (10% Lignocaina). Następnie lekarz, po założeniu między zęby plastikowego ustnika, wprowadza do jamy ustnej i gardła gastrofiberoskop prosząc o wykonanie ruchu połykowego. Za pomocą źródła światła, specjalistycznego układu optycznego oraz kamery video możliwe będzie uwidocznienie na ekranie monitora poszczególnych części górnego odcinka przewodu pokarmowego. W razie potrzeby pobiera się ze zmian chorobowych wycinki do badania histopatologicznego. Powikłania zdarzają się bardzo rzadko, statystycznie raz na kilka tysięcy badań. Należą do nich:

 • skaleczenie błony śluzowej i mechaniczne uszkodzenia badanego narządu, perforacje,
 • zaburzenia ze strony układu sercowo-naczyniowego (zaburzenia rytmu, zaostrzenie w przebiegu choroby niedokrwiennej serca)
 • reakcje uczuleniowe na użyte środki znieczulające,
 • zaburzenia związane ze spadkiem wymiany tlenowej w organizmie,
 • zachłyśnięcie treścią żołądkową

  Aparat służący do badania jest specjalnie dezynfekowany przed każdym badaniem, dlatego też zainfekowanie chorego w trakcie badania jest praktycznie niemożliwe.

  Prosimy Państwa, żeby przez 30-60 minut po badaniu z pobraniem wycinków nic nie jeść i nie pić, a przez dwie godziny unikać gorących posiłków i płynów. Ponieważ w związku ze znieczuleniem gardła mogą wystąpić trudności w połykaniu należy mieć na względzie możliwość zachłyśnięcia się, przez kilka godzin jeść ostrożnie i powoli. Należy bezzwłocznie poinformować swojego lekarza, jeżeli w ciągu kilku godzin po badaniu wystąpią silne bóle jamy brzusznej, czarny stolec lub inne dla Państwa niepokojące objawy.

  Druk Zgoda pacjenta – gastrofiberoskopia

  KOLONOSKOPIA

  Kolonoskopia jest badaniem endoskopowym pozwalającym na stwierdzenie lub wykluczenie zmian chorobowych w obrębie jelita grubego. Badanie polega na wprowadzeniu giętkiego kolonoskopu przez kanał odbytu do poszczególnych coraz głębszych partii jelita grubego. Zabieg ten może być okresami bolesny, dlatego u dzieci wykonuje się go w sedacji. W czasie badania konieczne jest wdmuchiwanie powietrza, które umożliwia lekkie rozdęcie jelita i tym samym dokładną ocenę śluzówki, wykluczenie zmian chorobowych takich jak: zapalenie błony śluzowej, obecność nadżerek, owrzodzeń, krwawienia, polipów, guzów czy malformacji naczyniowych. W razie potrzeby możliwe też jest pobranie za pomocą szczypczyków biopsyjnych wycinków błony śluzowej do badania histopatologicznego. Spotkane z kolei polipy usuwane są w całości specjalną techniką elektroresekcji z użyciem pętli diatermicznej. Wszystkie te zabiegi nie są bolesne, wiążą się jedynie z minimalnym ryzykiem krwawienia. Powikłania zdarzają się bardzo rzadko, statystycznie raz na kilka tysięcy badań. Należą do nich:

 • skaleczenie błony śluzowej i mechaniczne uszkodzenia badanego narządu, perforacje,
 • zaburzenia ze strony układu sercowo-naczyniowego(zaburzenia rytmu, zaostrzenie w przebiegu choroby niedokrwiennej serca),
 • reakcje uczuleniowe na użyte środki znieczulające,
 • zaburzenia związane ze spadkiem wymiany tlenowej w organizmie,
 • zachłyśnięcie treścią żołądkową. Aparat służący do badania jest specjalnie dezynfekowany przed każdym badaniem, dlatego też zainfekowanie chorego w trakcie badania jest praktycznie niemożliwe.

  Druk – Zgoda pacjenta – Kolonoskopia

  Informacja – PRZYGOTOWANIE PACJENTA DO KOLONOSKOPII do 10.30

  Informacja – PRZYGOTOWANIE PACJENTA DO KOLONOSKOPII po 10.30

  Świadczenia w pracowni realizowane są na zasadach określonych umową z Narodowym Funduszem Zdrowia.


  Wykonujemy również badania bez skierowania – odpłatnie, zgodnie z cennikiem szpitala, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem wykonującym badania.


  Pracownia Endoskopii

  Pracownia Endoskopii
  tel. 95 / 74 61 810 wew. 46, tel. 95 / 74 62 963 wew. 46

 • Skontaktuj się z nami!

  Szpital Barlinek sp. z o.o.

  ul. Szpitalna 10, 74-320 Barlinek

  centrala : tel. 95/74 61 810, tel. 95/74 62 963

  sekretariat / fax : 95/74 62 502

  sekretariat@szpitalbarlinek.pl