Pracownia Endoskopii

jest czynna

poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek

REJESTRACJA

osobista w godz. 7.30 – 15.00 lub telefoniczna w godz. 8.30-15.00 – nr telefonu 95 74 61 811

w CENTRALNEJ REJESTRACJI

Lekarze

lek. med. Przemysław Dunowski – specjalista gastroenterolog (przyjmuje we wtorek w godz. 15.00 – 20.00, Poradnia Gastroenterologiczna + Pracownia Endoskopii)

lek. med. Krystian Szut – specjalista gastroenterolog (przyjmuje w czwartek w godz. 15.00 – 19.00, Pracownia Endoskopii)

Pielęgniarka:

Danuta Sługocka

Aneta Namysłowska

Irena Kuras

Pracownia Endoskopii wykonuje endoskopowe badania diagnostyczne przewodu pokarmowego na rzecz pacjentów oddziałów szpitalnych, poradni specjalistycznych, na zlecenie innych podmiotów:

  • badania endoskopowe diagnostyczne – gastroskopia i kolonoskopia,
  • interwencyjne zabiegi endoskopowe górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego,
  • pobieranie wycinków do badań histopatologicznych oraz do badań na obecność Helicobacter Pylori.

    Pracownia Endoskopii działa w ramach umowy z NFZ.

    Uwaga! Nie ma możliwości wykonania badania bez skierowania.

    JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADANIA

    GASTROSKOPIA

    Gastroskopia jest najskuteczniejszą metodą diagnostyczną dla oceny przełyku, żołądka i dwunastnicy z jednoczesną możliwością pobrania wycinków. Przed rozpoczęciem badania gardło zostanie spryskane sprayem znieczulającym (10% Lignocaina). Następnie lekarz, po założeniu między zęby plastikowego ustnika, wprowadza do jamy ustnej i gardła gastrofiberoskop prosząc o wykonanie ruchu połykowego. Za pomocą źródła światła, specjalistycznego układu optycznego oraz kamery video możliwe będzie uwidocznienie na ekranie monitora poszczególnych części górnego odcinka przewodu pokarmowego. W razie potrzeby pobiera się ze zmian chorobowych wycinki do badania histopatologicznego.
    Powikłania zdarzają się bardzo rzadko, statystycznie raz na kilka tysięcy badań. Należą do nich:

  • skaleczenie błony śluzowej i mechaniczne uszkodzenia badanego narządu, perforacje,
  • zaburzenia ze strony układu sercowo-naczyniowego (zaburzenia rytmu, zaostrzenie w przebiegu choroby niedokrwiennej serca)
  • reakcje uczuleniowe na użyte środki znieczulające,
  • zaburzenia związane ze spadkiem wymiany tlenowej w organizmie,

  • zachłyśnięcie treścią żołądkową

    Aparat służący do badania jest specjalnie dezynfekowany przed każdym badaniem, dlatego też zainfekowanie chorego w trakcie badania jest praktycznie niemożliwe.

    Sposób przygotowania do badania:

  • Na 8 godzin przed badaniem nie należy nic jeść.
  • Na 4 godziny przed badaniem nie należy nic pić, palić papierosów, żuć gumy.
  • Chorzy przyjmujący leki wpływające na krzepliwość krwi, powinni zgłosić się do lekarza rodzinnego, około 7 dni przed badaniem – celem ustalenia przyjmowania (wdrożenia terapii zastępczej).
  • Pacjenci stale przyjmujący leki np. na nadciśnienie tętnicze, choroby serca, padaczkę, zażywają normalną dzienną dawkę i popijają małą ilością wody.
  • Prosimy Państwa, żeby przez 30-60 minut po badaniu z pobraniem wycinków nic nie jeść i nie pić, a przez dwie godziny unikać gorących posiłków i płynów. Ponieważ w związku ze znieczuleniem gardła mogą wystąpić trudności w połykaniu należy mieć na względzie możliwość zachłyśnięcia się, przez kilka godzin jeść ostrożnie i powoli. Należy bezzwłocznie poinformować swojego lekarza, jeżeli w ciągu kilku godzin po badaniu wystąpią silne bóle jamy brzusznej, czarny stolec lub inne dla Państwa niepokojące objawy.

    Zgoda pacjenta na badanie gastroskopii

    KOLONOSKOPIA

    Kolonoskopia jest badaniem endoskopowym pozwalającym na stwierdzenie lub wykluczenie zmian chorobowych w obrębie jelita grubego. Badanie polega na wprowadzeniu giętkiego kolonoskopu przez kanał odbytu do poszczególnych coraz głębszych partii jelita grubego. Zabieg ten może być okresami bolesny, dlatego u dzieci wykonuje się go w sedacji. W czasie badania konieczne jest wdmuchiwanie powietrza, które umożliwia lekkie rozdęcie jelita i tym samym dokładną ocenę śluzówki, wykluczenie zmian chorobowych takich jak: zapalenie błony śluzowej, obecność nadżerek, owrzodzeń, krwawienia, polipów, guzów czy malformacji naczyniowych. W razie potrzeby możliwe też jest pobranie za pomocą szczypczyków biopsyjnych wycinków błony śluzowej do badania histopatologicznego.
    Spotkane z kolei polipy usuwane są w całości specjalną techniką elektroresekcji z użyciem pętli diatermicznej. Wszystkie te zabiegi nie są bolesne, wiążą się jedynie z minimalnym ryzykiem krwawienia.
    Powikłania zdarzają się bardzo rzadko, statystycznie raz na kilka tysięcy badań. Należą do nich:

  • skaleczenie błony śluzowej i mechaniczne uszkodzenia badanego narządu, perforacje,
  • zaburzenia ze strony układu sercowo-naczyniowego(zaburzenia rytmu, zaostrzenie w przebiegu choroby niedokrwiennej serca),

  • reakcje uczuleniowe na użyte środki znieczulające,
  • zaburzenia związane ze spadkiem wymiany tlenowej w organizmie,

  • zachłyśnięcie treścią żołądkową.
    Aparat służący do badania jest specjalnie dezynfekowany przed każdym badaniem, dlatego też zainfekowanie chorego w trakcie badania jest praktycznie niemożliwe.

    Zgoda pacjenta na badanie kolonoskopii

    Informacja – PRZYGOTOWANIE PACJENTA DO KOLONOSKOPII do 13.00

    Informacja – PRZYGOTOWANIE PACJENTA DO KOLONOSKOPII po 13.00

    Świadczenia w pracowni realizowane są na zasadach określonych umową z Narodowym Funduszem Zdrowia.

    Wykonujemy również badania bez skierowania – odpłatnie, zgodnie z cennikiem szpitala, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem wykonującym badania.

    Pracownia Endoskopii

    Pracownia Endoskopii
    tel. 95 / 74 61 810 wew. 46, tel. 95 / 74 62 963 wew. 46

  • Skontaktuj się z nami!

    Szpital Barlinek sp. z o.o.

    ul. Szpitalna 10, 74-320 Barlinek

    centrala : tel. 95/74 61 810, tel. 95/74 62 963

    sekretariat / fax : 95/74 62 502

    sekretariat@szpitalbarlinek.pl

    KONTO BANKOWE GBS BANK w Barlinku: 23 8355 0009 0000 0592 2000 0002